روستا تی وی لوگو
گفتگوی جذاب و چالشی با محمد ناظمی اردکانی (متن مهمترین بخش گفتگو+فیلم)

اولین وزیر تعاون در دولت محمود احمدی‌نژاد  بود و پیش از این همکاری با سپاه پاسداران کردستان و معاون بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، قائم مقام معاون وزیر صنایع در کارنامه وی به چشم می خورد.

از جمله سوابق وی می توان به  ریاست سازمان ملی استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران، معاون تدوین استاندارد در  سازمان استاندارد، استاندار قم، ریاست سازمان ثبت احوال کشور و ... اشاره کرد.

نماینده حاکم شرع در دادگاه‌های انقلابی ارتش ایران در غرب ایران،  همکاری با  دفتر سیاسی سپاه در استان کردستان، همکاری با  دفتر مرکزی جهاد سازندگی بخشی دیگر از سابقه کاری وی به شمار می رود.

در ادامه بخشی از مهمترین محورهای گفتگوی محمد ناظمی اردکانی را از روستا تی وی مشاهده می کنید:

چه زمانی تصمیم گرفتید که نامزد انتخابات ریاست جمهوری شوید؟

اواخر سال 98 بود که جامعه اسلامی مدیران به اجماع رسید که برای دولت سیزدهم برنامه ای را تدوین کند این برنامه با توجه به ظرفیت هایی که در خود داشت و ظرفیت هایی که در بیرون از جامعه متصور بود و ارتباط با آن ها برقرار کرده بود در 22 کارگروه تشکیل شده و برنامه ای را تدوین کردند که اجرای این برنامه به صورت متفق القول بر عهده اینجانب قرار گرفت تا کاندیدای ریاست جمهوری شوم.

این برنامه براساس ظرفیت های کدام جریان سیاسی کشور تدوین شده است؟

بدیهی است که از ظرفیت های جریان ارزشی و انقلابی بهره گرفته شده، جریانی که ما آن را در کشور به نام اصول گرا می شناسیم

با این تعریف یعنی شما غیر اصولگراها را ارزشی و انقلابی نمی دانید؟

ما آن هایی را که گفتمان انقلاب و همچنین آرمان های امام و رهبری را دنبال می کنند قطعاً نیروهای ارزشی و انقلابی می دانیم.

پس چه اردوگاهی ممکن است آرمان ها را پی نگیرند؟

آن ها که ارمان های امام و رهبری را دنبال نکنند به عنوان مصداق بخوایم بگیریم جریان اصلاح طلب ، در کشور بخشی از جریان معتقد به آرمان های امام (ره) هستند و آن هایی که آرمان های رهبر معظم انقلاب را دنبال می کنند و پافشاری بر این آرمان ها دارند حتما انقلابی محسوب می شوند ولی از نظر سلایق سیاسی مشی مختلفی دارند و مشی آن ها با جریان اصولگرایی می تواند متفاوت باشد برای اصلاح فرآیند هایی که باید در کشور صورت گیرد شیوه متفاوت است ولی با این حال قصد و نیت آن ها این است که با این روش می توان گفتمان انقلاب را پیش برد.

 

 

میزان فشار اقتصادی را بر مردم چگونه ارزیابی می کنید؟

ما به دلیل اینکه تورم بسیار بالایی را در این سال ها در حال تجربه هستیم و این تورم باعث شده که اقتصاد کشور ناپایدار شود یا به تعبیری دیگر ثبات اقتصادی را از دست داده ایم، از این جهت افراد جامعه که در فضای کسب و کار در حال فعالیت هستند در رنج به سر می برند به ویژه آن هایی که سرمایه گذاری بزرگی انجام داده اند ممکن است رنج بیشتری را متحمل شوند.

در این سال ها شاهد بوده ایم که بسیاری از واحد های تولیدی تعطیل و یا با کاهش تولید مواجه شده اند و وقتی که تولید در کشور رونق نداشته  باشد باعث گرانی ، نایابی کالا و تورم می شود در نتیجه افراد دارای حقوق و درآمد ثابت نیز دچار مشکلات اقتصادی و درآمدی می شوند و این فشار بر اقشار کم برخوردار نیز بیش از پیش خواهد بود.

این فشار اقتصادی به مدیریت کشور باز میگردد یا به تحریم های خارجی؟

به نظر من بیشتر به مدیریت داخلی باز میگردد سو مدیریتی که بعضا اتفاق افتاده است و حتی در سال های گذشته در دولت یازدهم و دوازدهم متوسط رشد اقتصادی صفر بوده است و برداشت اینکه ریشه مشکلات کشور در کاخ سفید قرار دارد غلط است و چه بسا سال هایی را که دولت اول و دوم دکتر روحانی برای مذاکرات با غرب تلف کردند فرصت های داخلی بهبود اوضاع اقتصادی را از دست دادند.

تحریمی که دشمن دنبال می کند و به دنبال ایجاد نارضایتی در کشور و ایجاد ساختار شکنی و براندازی هست زمانی ما می توانیم این مشکلات را خنثی کنیم که از لحاظ اقتصادی قوی شویم مثال زنده آن نیز در خصوص تهدیدات نظامی هست که با قدرت نمایی ایران به خود اجازه دست درازی تاکنون نداده اند.

به نظر شما به لحاظ تحریم های اقتصادی چه کسی ضرر کرد؟

به نظر من غرب از این تحریم ها متضرر شد زیرا ما به این باور رسیدیم که باید اقتصاد کشور را منحی نفت گسترش دهیم و دولت باید منحی درامد های نفتی اداره شود و هزینه های جاری دولت صحیح نیست که از محل فروش نفت تامین شود.

در زمینه تعاون های روستایی نظر شما چیست؟

با توجه به اینکه بنده در خلال سال هایی که وزیر تعاون بودم تعاون روستایی تحت مدیریت وزارت جهاد کشاورزی بود در نتیجه از حوزه اختیارات اینجانب خارج بود با این حال من همیشه به این مساله معتقد بوده ام که تعاونی روستایی می تواند در برنامه جامع کلی نگر بر تعاون و اجماع تعاونی ها نقش اساسی ایفا کند و باعث رشد جامعه روستایی شود البته در برنامه ای که بنده برای دولت سیزدهم اماده کرده ام یک سازمان گسترش محصولات روستایی پیش بینی شده است و عمده وظایف ان بر گسترش محصولات روستایی تمرکز داشته باشد.

در حوزه دیپلماسی چگونه عمل خواهید کرد؟

باید ایران در یک توازن سیاسی در موازنه قدرت جهانی نقش ایفا کند هم با شرق و هم با غرب باید به صورت متوازن ارتباط داشت در سال های گذشته با بسیاری از کشورهای جهانی ارتباط داشته ایم و با این حال برخی از آن ها به صورت یک سویه ارتباط خود را با ما قطع کرده اند که باید با قدرت برقراری ارتباط با جهان دنبال شود.

آیا در صورت نیاز با رئیس جمهوری آمریکا دیدار و گفت و گو خواهید کرد؟

در شرایط فعلی دلیلی وجود ندارد که با رئیس جمهوری امریکا به صورت مستقیم گفت و گویی صورت گیرد و ما امریکا را یک دولت متخاسم می دانیم و با دولت های متخاصم طبق عرف بین المللی که وجود دارد گفت و گو ها صورت خواهد گرفت.

آیا لازم است تا قانون اساسی تغییر کرده و رفراندومی در کشور برگزار شود؟

دو تا نکته در زمینه اصلاح ساختاری در کشور وجود دارد که این اصلاحالات ساختاری به اصلاحات در قانون اساسی باز می گردد یک اصلاح ساختار سیاسی  است که باید به گونه پیش رود که افراد در احزاب رقابت کنند و بعد کاندیدا شده و با رقیب پیروز از احزاب مقابل رقابت کند.

هزینه های انتخاباتی چگونه تامین می شود؟

در شرایط فعلی بیشتر تبلیغات بر بستر مجازی است و این بستر نیازمند هزینه گزاف نیست در مورد مابقی هزینه ها نیز که در حوزه تبلیغات میدانی می شود به دلیل انکه گمان بنده بر این است که تاثیر چندانی ندارد هزینه آنچنانی نخواهم کرد.

در چه شرایطی ممکن است از رقابت کنار گیری کنید؟

در صورتی که آقای رئیسی به میدان بیاید از رقابت با ایشان کنارگیری خواهم کرد

 

مشروح گفتگو را در ویدئو زیر می توان دید

 

 

محمد ناظمی اردکانی روستا تی وی انتخاب شو بهروز تشکر
ویدیو های مشابه
6:53
گفت و گوی اختصاصی با جناب آقای دکتر مه...
2:56
گفتگوی جذاب و چالشی با مصطفی کواکبیان ...
0:45
گفتگوی جذاب و چالشی با اسد الله بادامچ...
0:40
گفتگوی جذاب و چالشی با منوچهر متکی وزی...