روستا تی وی لوگو
گفتگوی جذاب و چالشی با مصطفی کواکبیان دبیر کل حزب مردم سالاری (متن مهمترین بخش گفتگو+فیلم)

متولد ۱۳۴۱ در سمنان و فارغ التحصیل دکتری علوم سیاسی از دانشگاه تربیت مدرس است.

نمایندگی مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در دهمین دوره مجلس شورای اسلامی و نمایندگی مردم سمنان و مهدی‌شهر در هشتمین دورهٔ مجلس شورای اسلامی از جمله سوابق این کاندید ریاست جمهوری به شمار می رود.

در کارنامه کاری کواکبیان می توان به دبیرکلی حزب مردم سالاری و رئیس ائتلاف مردمی اصلاحات و عضو فراکسیون خط امام در مجلس هشتم اشاره کرد.

وی در جریان انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری از حامیان جدی میرحسین موسوی بود و در همین راستا ریاست ائتلاف مردمی حامیان میرحسین موسوی را به عهده گرفت.

در ادامه بخشی از مهمترین محورهای گفتگوی مصطفی کواکبیان را از روستا تی وی مشاهده می کنید:

در سال های 84، 92 و 96 کاندید ریاست جمهوری شدم اما در هر دوره طبق نظر شورای نگهبان رد صلاحیت شدم.

در این دوره از انتخابات نظر تشکیلات حزبی بر این است که کاندید ویژه ای داشته باشیم و با توجه به این که تابع نظر حزب هستم و احساس تکلیف می کنم در انتخابات اعلام حضور می کنم.

 از 16 سالگی کار حزبی کردم و احساس وظیفه می کنم که در صحنه حضور پیدا کنم حتی اگر دوباره رد صلاحیت شوم.

 پس از گذشت 40 سال از انقلاب، قانون اساسی ما نیاز به بازنگری دارد و در 30 مورد از مواد قانون اساسی و 17 ماده فرعی آن باید تغییراتی انجام دهیم که در صورت پیروزی در انتخابات، اصلاح این موارد از اولویت کاری ام است.

 

 

بن بست هایی را در قانون اساسی کشور داریم که اگر هر چه سریعتر اصلاح نشود به ایده آل واقعی نمی رسیم. یکی از این مسائل رجل سیاسی است که در قانون هنوز تعریف آن مشخص نیست که آیا زن ها هم مجاز به حضور در انتخابات هستند یا خیر.

در انتخابات سال 92 و با توجه به رد صلاحیت شدن کاندیدای اصلاحات و همچنین مرحوم هاشمی رفسنجانی با وجود اینکه آقای روحانی را اصلاح طلب نمی دانستیم اما چاره دیگری جز حمایت از وی نداشتیم.

اگر ملاک نیروی ارزشی بودن این است که راه و اندیشه امام را برویم باید بگویم که خیلی از اصلاحاتی ها هم در همین مسیر هستند و حتی در خانواده ما چند شهید تقدیم انقلاب شده است.

کمترین مشکلات را پس از انقلاب در دوران ریاست جمهوری خاتمی داشتیم. به طوریکه قیمت دلار در دوران خاتمی کمترین رشد را تجربه کرد در حالیکه در دوران ریاست جمهوری های دیگر با افزایش های چند برابری قیمت دلار روبرو بودیم.

از لحاظ توسعه اقتصادی، اجتماعی، سیاست خارجی و ... در دوره خاتمی بسیاری از شاخص ها نسبت به سایر دولت ها برتری داشتند.

همن طور که در مورد حصر خانگی آقایان میر حسین موسوی و کروبی هیچ دادگاهی برگزار نشد و تنها به تصویب شورای عالی امنیت ملی این اتفاق افتاد الان هم می توان این حصر خانگی را برداشت.

در وقایع آبان 98 یکی از تاریخی ترین نطق ها را بنده در مجلس کردم اما به خاطر قطعی اینترنت و سانسور صدا وسیما بازتاب خیلی خوبی در جامعه نداشت.

افزایش خودسرانه بنزین و به دور از تأیید مجلس را صد در صد اشتباه می دانم اما صدای نمایندگان هیچ وقت به جایی نرسید.

در مورد بحث مذاکرات وین و گشایش اقتصادی می بینیم که تأثیر خودش را در مورد سکه و دلار نشان داد و ریزش قیمت ها را در بازار شاهد هستیم. این وضعیت اگر به همین منوال پیش رود و در اقتصاد مردم رشدی اتفاق بیفتد می توان امیدوار بود که میزان مشارکت مردم در انتخابات بالا رود.

وقتی اسم رابطه ایران و آمریکا می آید انگار تابویی است که خیلی ها به آن واکنش نشان می دهند اما باید گفت چه اشکال دارد همانطور که با روس ها و چین ها ارتباط داریم با آمریکایی ها هم ارتباط برقرار کنیم.

در سند چشم انداز 1404 گفتیم که ایران جزء اولین و در دنیا دهمین کشور از نظر قدرت اقتصادی  می شود اما باید گفت با وجود این شرایط سیاسی و تحریم ها چطور می توان به این امر دست پیدا کرد.

 

مشروح گفتگو را در ویدئو زیر می توان دید

 

 

 

 

 

روستا تی‌وی ,انتخاب شو ,انتخابات ریاست جمهوری ,م,مصطفی کواکبیان ,به‌روز تشکر
ویدیو های مشابه
1:33
معرفی روستای کوه راک...
2:45
معرفی روستای هیر...
2:50
معرفی روستای ملامحله...
4:11
معرفی روستای لرد...