روستا تی وی لوگو
معرفی روستای اسفند ، شهرستان دلگان - سیستان و بلوچستان

⭕روستای اسفند از توابع بخش جلگه چاه هاشم شهرستان دلگان در سیستان و بلوچستان است و با جمعيتي بالغ بر 5000 نفر از قديمي ترين روستاهاي منطقه به شمار می آید.

این روستا از قدیمی ترین روستاهای شهرستان دلگان و پیشینه ای کهن و تاریخی دارد. قدمت این روستا به دوران قبل از اسلام بر می گردد. گواه این ادعا منطقه اي به اسم يهودان در روستا است كه در آن نزديك به ده قبرستان قديمي وجود دارد و در دو قبرستان آن و طبق رسومات دفن اموات قبل از اسلام، جهت سر مردگان به طرف قبله و پاهايشان خلاف قبله مشهود است. 

كشاورزی و تا حدودی دامداری ، پیشه اصلی مردم روستای اسفند است و محصولات كشاورزی چون خرما، تنباكو محلی، برنج و هندوانه در آن کشت می شود.

در این روستا علاوه بر طبیعت زیبا و آبشاری دل انگیز که از جاذبه های گردشگری این منطقه به شمار می رود می توان به جاذبه های تاریخی فراوان دیگری از جمله قبرستان باستانی اشاره کرد. 

آبشار روستای اسفند در50كیلومتری منطقه دلگان واقع شده است و همه ساله گردشگران و مسافرانی گذری از این آبشار دیدن می كنند و یكی از آبشار های مهم ودیدنی درسیستان وبلوچستان به شمار می رود. همچنین قلعه ي اسفند نيز در مركز شهر و در كنار مسجد جامع واقع شده كه براثر بی توجهی متاسفانه تخريب شده و آثار اندكي از آن باقيست.

 

روستا تی‌وی معرفی روستا معرفی روستای اسفند سیستان و بلوچستان
ویدیو های مشابه
1:02
گلین، روستایی دیدنی با هزار سال قدمت...
1:02
گلین، روستایی دیدنی با هزار سال قدمت...
2:15
معرفی روستای شعبجره...
2:15
معرفی روستای شعبجره...