روستاپ لوگو
97
پنجشنبه ۰۳ تیر ۱۴۰۰ ساعت ۰۰:۰۰
معرفی روستای خَماط

⭕ روستای زیبای گردشگری خَماط در ۳۰ کیلومتری شهر شوش و نخستین اثر ثبت جهانی ایران "زیگورات، چغازنبیل‌" قرار دارد. قرار گیری این روستا در حاشیه پارک ملی دز باعث شده تا چشم انداز متنوعی از رود، تالاب و گونه های متنوع گیاهی و جانوری را در خود جای دهد.

 چشم اندازهای متنوع و میراث فرهنگی جهانی در نزدیکی روستای خماط باعث شده تا این روستا در اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۲ به عنوان روستای هدف گردشگری معرفی شود. 

در خصوص تاریخ این روستا باید گفت که در حدود صدسال پیش یکی از شیخ‌های بزرگ عرب خوزستان به نام خماط، این مکان را به خاطر زمین‌های مساعد کشاورزی و پرورش دام برای سکونت انتخاب کرد. 

آب و هوای این منطقه گرم و نیمه مرطوب است و زبان مردمش عربی است که مسلمان و پیرومذهب شیعه هستند.

بیشتر مردم این روستا به کشاورزی مشغول اند و محصولاتی چون گندم، جو، کنجد، کاهو و صیفی جات در ان کشت می‌شود. در کنار زمین های کشاورزی، باغ‌های مرکبات و نخل‌ها نیز جلوه زیبایی به زمین‌های کشاورزی اطراف روستا داده است.

حرفه ی اهالی روستا پرورش شتر است که از سالیان دور در میان مردم منطقه رواج داشته است. البته در کنار پرورش شتر و گاومیش؛ تولید محصولات لبنی از شیر گاومیش‌ها نیز بخشی از هزینه‌های زندگی مردم این منطقه را تأمین می کند.

.

رسم قهوه خوری از آداب و رسومی است که از گذشته مورد توجه اعراب بوده و مردم روستای خماط هم به آن پایبند هستند است و پس از سلام و خوش آمدگویی با قهوه مخصوص از شما پذیرایی می کنند.

روستای خماط جاذبه‌های معنوی زیادی برای مسافران دارد؛ موسیقی محلی عربی یکی از آنهاست. 

از دیگر مهمترین جاذبه های تاریخی روستا می توان به منطقه هفت تپه اشاره کرد که قدمت آن به ۳۵۰۰ سال قبل برمی‌گردد همچنین معبد زیگورات چغازنبیل که در سیزده قرن قبل از میلاد مسیح و در هفت طبقه ساخته شده و بقعه عباس بن علی نیز یکی دیگر از جاذبه های دیدنی این روستا به شمار می رود.

 

 

روستا تی‌وی معرفی روستا معرفی روستا خماط
ویدیو های مشابه
1:36
معرفی روستای کهک...
1:36
معرفی روستای کهک...
7:25
روستآباد صدای مردم ایران...
7:25
روستآباد صدای مردم ایران...