روستا تی وی لوگو
معرفی روستای لرد

⭕روستای گردشگری لِرد در بخش شاهرود شهرستان خلخال از توابع استان اردبیل قرار دارد و به‌ واسطه باغات متنوع و جاذبه‌هایی نظیر غار سنگی کوخول عنبر، دشت گل های شقایق، منطقه حفاظت‌شده آق داغ و چشمه‌های طبیعی معجزه‌آسا و همچنین «چشمه آبشار سیبیه خانی» شهرت دارد. 

این روستا، پرجمعیت ترین و بزرگ ترین روستای استان اردبیل به شمار می رود و بنابر آخرین سرشماری مرکز آمار،جمعیت آن حدود 3226 نفر است که این رقم به دلیل مهاجرت فصلی تعدادی از اهالی آن از شهرهای گیلان در فصول بهار و تابستان جهت کشاورزی به بیش از ۵۰۰۰ هزار نفر می‌رسد.

مردم لِرد همگی مسلمان و شیعه مذهب هستند و به زبان تاتی تکلم می کنند.

از جمله آثار تاریخی و مذهبی روستای لرد می‌توان به بقعه امامزاده محمد، حمام قديمي و قبره قبرستان(Ghabra-ghabrestan) به معناي گورستان قبرها اشاره کرد که قدیمی های روستا اعتقاد دارند افرادي از چندين هزار سال قبل در آنجا دفن شده اند که نشان از قدمت چندين هزارساله روستاي توريستي لرد دارد. 

از مشاهیر و مفاخر روستای توریستی لرد می توان از دکتر احمد محمدی لرد، متخصص قلب و عروق و عضو انجمن قلب آمریکا و اروپا؛ بیژن رحمتی لرد«Lerd» با نام هنری «بیژن لُرد«Lord» بازیگر و خواننده فولکلور گیلان نام برد.

روستا تی وی دریچه ای به سوی معرفی روستاهای ایران

 

 

 
روستا تی‌وی معرفی روستا معرفی روستا لرد اردبیل
ویدیو های مشابه
1:02
گلین، روستایی دیدنی با هزار سال قدمت...
1:02
گلین، روستایی دیدنی با هزار سال قدمت...
2:15
معرفی روستای شعبجره...
2:15
معرفی روستای شعبجره...