روستا تی وی لوگو
معرفی روستای هیر

⭕ هیر بزرگترین روستای بخش الموت غربی شهرستان قزوین است که تقریباً آب و هوایی کوهستانی و سردسیر دارد و مردم آن به زبان تاتی با گویش الموتی صحبت می‌کنند.

این روستا در ۶۵ کیلومتری شمال قزوین و در بخش رودبار الموت غربی و در بین کوه‌های مرتفع البرز قرار دارد. در لغت‌نامه دهخدا، هیر، به مفهوم آتش معنی شده و روستای هیر، روستایی زیبا با اقلیمی خوش و دارای رودخانه‌ای زیبا به نام نینه رود شرح داده شده‌است. باغستان‌های زیبا و سرسبز نیز چون نگینی آن را در بر گرفته‌است. مطابق آمارهای رسمی دهه ۴۰ شمسی، هیر بزرگترین و پرجمعیت‌ترین روستای منطقه الموت بوده که طی چند دهه اخیر حدود نیمی از جمعیت ۳۵۰۰ نفری آن به قزوین مهاجرت کرده‌اند.

قدمت این روستا به روایتی به دوران پیش از اسلام بر می‌گردد و آثار تاریخی زیادی در گذشته در این روستا موجود بوده که متأسفانه به علت عدم توجه مسئولان امروزه اکثر آن‌ها یا به سرقت رفته‌ یا از بین رفته‌اند. 

از عمده محصولات کشاورزی این روستا می توان به فندق، گردو، زغال اخته، زالزالک و ریواس اشاره کرد.

همچنین این روستا بزرگترین تولیدکننده زغال اخته در بین روستاهای ایران است. در سالهای پربار روستا از باغات آن بالغ بر ۲۰۰ تن زغال اخته به سراسر کشور صادر می‌شود. 

از جمله مکانهای دیدنی هیر می توان به چشم‌انداز زیبای کوه سنگی، امامزاده برهان، باغات سنتی مناطق «دارستان» و «پیشتین»، گورستان قدیمی برجای مانده از دوران زرتشت،غار تاریخی ملک شاه و خانه‌های گلی و سنتی در منطقهٔ قلعهٔ روستا با قدمتی بالغ بر 500 سال اشاره کرد.

همچنین هر ساله در این روستا جشن زغال اخته برگزار می شود که در آن همراه با موسیقی و آواهای محلی، بازی‌های سنتی و توزیع محصول زغال اخته است که مورد استقبال گردشگران قرار می‌گیرد. 

 

روستا تی‌وی معرفی روستا معرفی روستای هیر قزوین
ویدیو های مشابه
1:02
گلین، روستایی دیدنی با هزار سال قدمت...
1:02
گلین، روستایی دیدنی با هزار سال قدمت...
2:15
معرفی روستای شعبجره...
2:15
معرفی روستای شعبجره...