روستاپ لوگو
92
سه شنبه ۱۲ مرداد ۱۴۰۰ ساعت ۰۰:۰۰
معرفی روستای کهک

⭕ روستای کهک در فاصله ۵۵ کیلومتری شهرستان دلیجان استان مرکزی قرار دارد. این روستا در حال حاضر ۳۲ خانوار با ۶۷ نفر جمعیت را در خود جای داده است که بیشتر مردم ان از طریق کشاورزی و دامداری و برخی از جوانان هم با کار کردن در معادن اطراف و سیمان دلیجان کسب در آمد می کنند.

این روستا به دلیل فاصله نزدیک با محور مواصلاتی شمال به جنوب کشور در موقعیت استراتژیک خاصی قرار دارد.

غار زیبا و زنده سن ایک به عنوان بلندترین ستون آهکی غارهای ایران ، غار بکر اژدها، کاروانسرای شاه عباسی، مقبره آقاخان محلاتی، قلعه سنگی تاریخی اسماعیلیه، منطقه حفاظت شده ۷۰قله با حیاط وحش زیبا ودیدنی و همچنین وجود طبیعت وکوهستان های بکر باعث شده تا این روستا در مسیر توسعه قرار گیرد.

مردم روستای تاریخی و گردشگری کهک با بهره‌گیری از جاذبه‌های طبیعی و بکر خطه خود توانسته‌اند در مسیر توسعه پایدار و اشتغال، گام‌های مثبتی را بردارند.

ساخت اقامتگاه بوم گردی و توجه به گردشگری روستایی در کهک نیز سبب رونق اشتغالزایی در این روستا شده است.

ثبت ملی آثار تاریخی غار کهک، قلعه اسماعیلیه، مقبره آقاخانی و کاروانسرای شاه عباسی سبب شده تا کهک به عنوان نگین گردشگری جنوب استان مرکزی معرفی شود.

کاروانسرای شاه عباسی که در بخش مرکزی روستای کهک واقع شده از بناهای به جا مانده از دوره سلجوقیان است که در دوره صفویه مرمت شده و در سال ۸۱ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. 

 

 روستا تی وی، دریچه ای به سوی معرفی روستاهای کشور 

 

روستا تی‌وی معرفی روستا معرفی روستای کهک مرکزی
ویدیو های مشابه
1:02
گلین، روستایی دیدنی با هزار سال قدمت...
1:02
گلین، روستایی دیدنی با هزار سال قدمت...
2:15
معرفی روستای شعبجره...
2:15
معرفی روستای شعبجره...