روستا تی وی لوگو
معرفی روستای ییلاقی لیقوان

⭕ یکی از مکان‌های بی‌نظیر و تماشایی استان آذربایجان شرقی، روستای لیقوان است که همه آن را با پنیر معروفش، پنیر لیقوان می‌شناسند. این روستا، از جمله روستاهای پلکانی آذربایجان شرقی است که در ۳۶ کیلومتری شهر تبریز قرار دارد.

لیقوان روستایی تاریخی و پلکانی است که به خاطر داشتن طبیعت زیبا و چشم‌نواز و آب‌وهوای دل‌پذیر، لقب دره‌ بهشت را به خود گرفته است. این روستا در دره‌ای باصفا و در دامنه‌ی کوه‌ سهند جای گرفته است و همواره تحت تأثیر اقلیم سردسیری #سهند قرار دارد. 

در این روستا جاذبه‌های دیگری نیز وجود دارد که شما را تشویق به سفر به این منطقه می‌کند. «دره‌ی لیقوان» یا «دره سی»، چشمه‌ی آبگرم، پل «حاج‌سالار» و عمارت سنگی لیقوان از جمله آن‌ها است.

لیقوانی‌ها، مردمانی دامدار و #کشاورز هستند که به کشت محصولاتی چون گردو، سيب، گلابي، سيب زمينی، نخود، جو و گندم می‌پردازند. دیزی یا آبگوشت مخصوص لیقوان (پیتی)، یارما شورباسی، اوماج آشی و قورما نیز از جمله غذاهای محلی این روستا است. 

صنایع‌دستی مردمان لیقوان نیز شامل ظروف سفالین معروف به لیقوان قابی، لباس‌های نمدی مردانه یا شال پالتار، لباس‌های چین‌دار و مخمل زنانه، جوراب‌های پشمی زنانه و مردانه، چاروق، جلیقه، شال، کلاه نمدی، قالیچه و گلیم هستند.

خانه‌ی اربابی احتشام یا داش عمارت و با قدمتی مربوط به دوران قاجار و پهلوی،

پل حاج سالار لیقوان، قبرستان تاریخی، زاغه‌ها و تونل‌های دستکند، دره سرسبز لیقوان، رودخانه‌های لیقوان، چشمه‌های معدنی و آبگرم های طبیعی متعدد از دیگر جاذبه های این روستا است.

 بیش از ۸۰ کارخانه و کارگاه تولید پنیر در این روستا فعالیت می‌کند که از این تعداد ۱۵ کارخانه‌ بزرگ و بقیه کارگاه‌های دامداران است. در چند سال‌های اخیر نیز جشنواره‌ای با نام جشنواره‌ی پنیر لیقوان در این روستا برگزار می‌شود که هر دامدار محصولات خود را در آن به نمایش می‌گذارد.

 

روستا تی‌وی معرفی روستا معرفی روستای ییلاقی لیقوان تبریز
ویدیو های مشابه
1:02
گلین، روستایی دیدنی با هزار سال قدمت...
1:02
گلین، روستایی دیدنی با هزار سال قدمت...
2:15
معرفی روستای شعبجره...
2:15
معرفی روستای شعبجره...