روستا تی وی لوگو
معرفی روستای شعبجره

⭕ روستای شَعبجَره، یکی از قدیمی ترین روستا‌های استان کرمان است که در ۶۰ کیلومتری شمال غرب شهرستان زرند قرار دارد. این روستا مانند استان کرمان، دارای تاریخ غنی است.

امرار معاش مردم روستا از راه کشاورزی است و عمده محصولات کشاورزی در این روستا پسته، پنبه، گندم و جو است. 

تاریخ روستا را به‌درستی نمی‌توان مشخص کرد، اما وجود قبر‌های قدیمی در قبرستان آن و همچنین قلعه‌ نظامی به نام قلعه کهنه که تاریخچه ساخت آن به زمان صفویان برمی‌گردد، قدمت روستا را به این دوره مربوط می کند.

نام روستا در فرهنگ‌نامه‌های معروف ایرانی دارای تعاریف زیادی است. به‌عنوان مثال، فرهنگ‌نامه عمید، شعب را قبیله بزرگ و در نتیجه، شعبجره را به معنی قبیله بزرگ کوچ‌کننده، معنی کرده است. لغت‌نامه دهخدا، شعبجره را محل دلیران، معنی می‌کند. 

 از جمله جاذبه‌های گردشگری روستای شعبجره می توان به قلعه‌های تاریخی که به لحاظ معماری و هنر دفاعی آن، بسیار با اهمیت و با ارزش هستند و همچنین امام‌زاده سید سردار که در میان روستاییان به سید پیر سردار مشهور است، اشاره کرد.

بافت تاریخی از دیگر جاذبه‌های مهم گردشگری روستا به شمار می رود که با قدم زدن در آن به خانه‌های روستایی بر می خوریم که اغلب با خشت، گل و سنگ ساخته شده‌اند.

مهم ترین محصول کشاورزی روستای شعبجره، پنبه است که باعث شده تا زنان روستا بیشتر به گلیم، جاجیم و قالی بافی مشغول باشند و از جمله صنایع‌ دستی روستا شعبجره محسوب می شود.

 

روستا تی‌وی معرفی روستا معرفی روستای شعبجره کرمان
ویدیو های مشابه
1:02
گلین، روستایی دیدنی با هزار سال قدمت...
1:02
گلین، روستایی دیدنی با هزار سال قدمت...
2:15
معرفی روستای شعبجره...
2:15
معرفی روستای شعبجره...