روستاپ لوگو
49
سه شنبه ۲۳ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۰۰:۰۰
معرفی روستای تنگی سر

 روستای تنگی سر از توابع بخش سیروان شهرستان سنندج در استان کردستان است و از لحاظ جغرافیایی دارای ویژگی های منحصر به فردی است بطوریکه وقتی به این روستا می روید چهار طرف آن از کوه های سر به فلک کشیده ی شاهو پوشیده شده است.

مردمان روستای تنگی سر معتقدند که روستایشان متعلق به هزاران سال پیش است و این روستا از سکونت افراد در دل کوه های منطقه شکل گرفته است.

 جمعیت روستای تنگی سر بیش از ۲ هزار نفر و بالغ بر ۵۰۰ خانوار است و شغل اکثر مردم این روستا کشاورزی و کشت محصولاتی نظیر توت، گردو و همچنین دامداری است.

البته بعضی مردم روستا در هنرهای دستی هم تبحر دارند و با ساخت صنایع دستی امرار معاش می کنند. 

 پوششی از لباس های رنگارنگ محلی در مراسم های سنتی همچون نوروز و رقص محلی جزء جدانشدنی این مراسم در روستای تنگی سر به شمار می رود.

 تنگی سر با توجه به موقعیت کوهستانی از آب و هوایی سرد در فصل زمستان و خنک در فصل تابستان برخوردار است و بهترین زمان سفر به این روستا اواسط بهار تا اواخر تابستان است. 

از جمله جاذبه های دیدنی این روستا می توان به معماری پلکانی آن اشاره کرد بطوریکه حیاط هر خانه پشت بام خانه ی دیگری است.

در کوچه های روستای تنگی سر علاوه بر خانه های پلکانی، کوچه های سقف دار یا ساباط ها نیز وجود دارند که چهره ی متفاوتی را به روستا بخشیده است. رودخانه ای خروشان که از میان کوه ها می گذرد و همچنین کوه های سر به فلک کشیده نیز از دیگر جاذبه های روستای تنگی سر به شمار می رود.

روستا تی‌وی معرفی روستا معرفی روستای تنگی سر کردستان
ویدیو های مشابه
2:28
معرفی روستای ینگجه...
2:28
معرفی روستای ینگجه...
1:27
معرفی روستای صومعه رودبار...
1:27
معرفی روستای صومعه رودبار...